Mravenci a chov mravenců.

Vše o chovu mravenců. Fcstan.

Novinky

Diskuze

Přihlásit se: email   heslo
Registrace | odeslat anonymně - jméno:
Váš email:

:-):-D:-D:-P:-O:-(:-B:-/:-o;-)B-):-X>-)]-|[-][-]love

Opište prosím kontrolní kód "4899":
stann
Přesně tak, voda musí být na konci bez dirky. Nwelze jí doplňovat. Ale je možné použít na vodu celou zkumavku a mravence mít v druhé bez dna (jen trubička) a pak je možné vodu doplňovat odpojením zkumavky s vodou.
Honza
Koukám, že to tu moc nežije, tak si odpovím sám, třeba bude mít někdo podobné otázky.

Královna (snad) je asi Lasius Niger. Asi týden nekladla, tak jsem jí "rozčtvrtil" zkumavku uříznutým dříkem od pístu (doufám, že se ty struktury tak jmenují - prostě tam teď má 4 čtvrtinové chodbičky) a druhý den nakladla docela dost vajíček. Tak se jí asi ta velká prostora nelíbila, byť úplně ve stresu nebyla - žrala docela ochotně.

Ještě bych přidal jedno varování - voda za vatou musí být v uzavřeném prostoru, jinak vatou volně proteče ven!!! Myslel jsem, že budu vodu doplňovat konusem stříkačky, ale to nejde! Musí se to zašpuntovat!!!
Honza
Dobrý den,
potřebuji poradit. "Ulovil" jsem mravence, o němž si myslím, že je to matka - zvedl jsem první kámen a ona tam zespodu jen tak seděla v takové komůrce, navíc je celkem bachratá. Teď ji mám ve stříkačce zaslepené vatou dle návodu, ale co dál? Chtěl jsem ji vyfotit, aby mi někdo pomohl s identifikací, ale skrz stříkačku foťák nezaostří a vyndavat se mi ji nechce - asi by se jí to nelíbilo a pokud by utekla, tak bych na další povolení nezískal. Je někde na internetu klíč?

O identifikaci stojím hlavně proto, abych věděl co s ní. Pokud mám očekávat, že ještě do zimy snese a vychová pár dělnic, tak ji budu poctivě krmit a doufat. Pokud ale začne snášet až na jaře, tak bych jí dal rovnou do ledničky, vyndal za dva měsíce a udělal jí soukromé jaro někdy v listopadu - to by snad nemohla nic namítat, v bytě předpokládám nemůže poznat, že je kalendářní zima.

Ještě mám dva dotazy k bydlení - potenciální matka je dost malá, stříkačka, v níž bydlí, je velká (průměr tak alespoň trojnásobek její délky). Nemám jí přestěhovat do menší, aby se nebála? Po tím kamenem měla o dost méně místa.

Při stěhování z kamene jsem s ní přesunul i trochu hlíny. Nevadí to? Nerad bych ji zbytečně přesunoval jelikož nevím, jestli nenakladla vajíčka a nerad bych o ně přišel - jsou-li černá, neodliším je od hlíny, jsou-li bílá, nebudou vidět na vatě.
Děkuji moc za odpovědi
vitoo
Kruci parádní stránky,moc díky,ale precijen bych potřeboval o něco málo víc,nejlépe k někomu na exkurzi jeho mraveništ,pomohl by někdo abych mohl pořádně začít? MĚLNÍK, PRAHA,ÚSTÍ
ADMIN
Dobrý den,
mít na zahradě pořádné mraveniště je snem mnohých z nás. Ještě než budu pokračovat odskočím na téma klíšťata. Nemám info o tom, že by je hubili.Je to možné, ale nikdy jsem nic takového neslyšel. Asi nejlepší omezení je pravidelně sekat trávu. Zpět k mravencům. Mravenci tak jak se dělí na druhy tak se dělí také na hlavní zaměření v oblasti potravy a podmínek pro život. Z toho lze také případně opravdu s úspěchem vytipovat druh vhodný pro vaší zahradu. Ovšem je zde zapotřebí upozornit, že některé druhy jsou chráněné zákonem a jakékoliv zásahy do jejich existence jsou zakázané.
Pokud nemáte očetřovaný trávník proti škůdcům, věřím, že tam máte mnoho mravenců. Možná nejsou největší, ale určitě tam jsou. Nebo v nejbližším okolí. Zkuste si kus zahrady prolézt z pohledu hmyzu a uvidíte že tam jsou. Pokud narazíte na nějakého zástupce Formica tak mu můžete vyjít vstříc v jeho potřebách rozvoje a dočkáte se krásného mraveniště. Až propátráte zahradu napište na email a mohu vám poradit přímo konkrétně co dál.
Dobrý de, ráda bych na zahradě vysadila mravence, aby hubili klíšťata. Máme dům se zahradou hned u řeky Sázavy. Co byste mi doporučili? Na zahradě jsou vysoké jehličnany I listnaté stormy, trávník a keře. V dome kdysi už malí mravenci byli, nehubila jsem je, pak časem zase zmizeli. Ale bylo jich málo. Chtělo by to venku nějaké pořádné mraveniště. Myslela jsem pod borovicí. Děkuji. Markéta B.
Vrbka
Myslím že vím který obchod myslíte, už jsem trochu hledal sám a včera mi Lasiusy přišly, a jak říkáte, bez problémů.
stann
Lasiusky bude možné brzy chytit i venku ;)
Obchodů by pár bylo, většina je ovšem zahraniční. Nikdy jsem se při koupi s problémem nesetkal. Jen je dobré respektovat základní pravidlo: pokud mají druh uvedený jako nedostupný tak ho nemají a nemá cenu ho objednávat nebo si o něj psát. Ohledně obchodu písněte na muj email a dám Vám tip.
Vrbka
Děkuju za rychlou odpověď, to se špatnou viditelností mi nedošlo takže ještě uvidím jesly se pustím právě do tohoto typu formikária. Zatím ještě nemám ani královnu takže času na rozhodování mám dost... pokud se ale takové formikárium pokusím vybudovat tak určitě foto pošlu.
Ještě jsem se chtěl zeptat jesly neznáte nějaký ověřený obchod kde koupit královnu, ideálně Lasius niger.
ADMIN
Dobrý den, uplná blbost to není. Formikárium se tak dá též udělat a také jsem takové dělal. Ovšem jsou zde jak úskalí v konstrukci tak poté i ve výsledku při používání takového formikária.
Stavbu přírodního formikária mohu popsat časem v dalším seriálu o stavbě formikárií. Jen aby to nevypadalo, že jsem odpověděl a přitom neodpověděl což bych nerad, tak uvedu hlavní body, které je zapotřebí brát v úvahu jak před stavbou tak při stavbě samotné.
Přírodní formikárium - tedy formikárium kde si mravenci budou sami stavět chodbičky- mívá značně špinavé sklo a tím je zhoršené pozorování. Tomuto problému se nevyhneme u žádného formikária, ovšem u tohodle typu je to zásadní nedostatek. A nevyhnete se tomu ani při použití křemičitých vypraných písků. Další co je potřeba brát na zřetel je vlhkost. U těchto formikárií bývá problém s udržením vlhkosti kterou je potřeba doplňovat spodem. Při vlhčení zhora dochází k destrukci chodeb v horních vrstvách a tím k zasypání kolonie. Až by jste takové formikárium stavěl dbejte na vhodnou hloubku materiálu. Pokud mravencům dovolíte stavět cestičky s odstupem od skla určitě toho využijí a příliš toho neuvidíte. Lze také volit mraveniště naležato. To celkem funguje. Opět musím upozornit na sníženou průhlednost zašpiněného skla. V obou případech je vchodné do materiálu přidat kamínky, jenž budou nejen oporou pro sklo, ale také pro samotné chodbičky a komůrky.
Pokud takové formikárium postavíte budu velice rád, když pak napíšete své zkušenosti a přiložíte fotky jak ze stavby tak ze samotného chovu.
fcstan

1  
2  
3  
..  
10  
20  
..  
25  

 
Začal jsem úplně nevinně a bez dlouhodobého výhledu. Po čase jsem tomu propadl :D a nyní už nedokáži být bez těchto krásných tvorečků.