Mravenci a chov mravenců.

Vše o chovu mravenců. Fcstan.

Novinky

Ze života...

Na zahradě

Stačí se zastavit, sehnout se a upřít zrak do trávy...

Před několika dny jsem opět křižoval zahradu „po čtyřech a nosem v trávě“. Předpokládám, že všichni sousedi si již zvykli, že mají za plotem „blázna“ co pomalu kráčí po trávníku a co chvíli uklekne a vrhá se na „všechny čtyři s hlavou k zemi“. A tak se již netrápím jejich skrytými pohledy a soucitně-udiveným výrazem v očích.

A právě při jednom takovém průzkumu mravenčích prérií jsem zpozoroval postupující šik Nigerů čítající 19 dělnic. Zástup byl nevyrovnaný leč kruhového tvaru a to mě zaujmulo. Neboť se to nestává každý den spatřit „výpravu“. Většinou narazíte na dělnici provádějící průzkum nového nebo zapomenutého území. Také potkáte dělnici, která „hlídkuje“ v okolí kolonie. A nesmím zapomenout na zásobovací trasy kde si mravenců všimne snad opravdu každý.

Tahle skupinka byla ovšem jiná. Přes to, že jednotlivé dělnice různě kličkovali (jak to mravenci dělají) celá skupinka se ubírala stále stejným směrem. Samozřejmě se mnou v patách :D

Po chvíli jsem určil přibližný směr postupu a mé nadšení z objevení „výpravy“ vystřídala zvědavost. Pokud by se směr nezměnil, pak výprava měla namířeno přímo ke kolonii Pratů. A to si nenechám ujít.

Po chvíli se výprava setkala s jednou z hlídkující dělnicí z kolonie Pratů. Je sice o mnoho větší, ale čeho je moc, toho bývá také příliš a než se pouštět do boje s přesilou Nigerů to je lepší ustoupit jim z cesty. Druhá dělnice kterou výprava minula byla stavitelka. Minuli jí jen o 2 cm, ale bez povšimnutí. Stavitelka byla tak zaměstnána vlečením stébla trávy, že by si jich nevšimla snad ani kdyby přešli přes ní.

Od vchodu u úpatí drnu trávy dělila výpravu jen poslední spleť listů a malý vyprahlý plácek který pochod ještě zrychlil.

Do drnu trávy vniká první dělnice, druhá, třetí, ještě dvě, jedna a už je tu poplach. Z vchodu do podzemí začínají přímo vyskakovat odhodlané dělnice obranářky a vrhají se na příchozí nevítanou návštěvu. Během okamžiku se nehnutý trs trávy změnil z hemžící se kupu mravenců. Jedna Nigerka je svírána dvěmi ke všemu odhodlanými bojovnicemi Pratů. Druhá měla trochu víc štěstí a svírá svými kusadly prostřední nohu obránkyně. Ta si toho v zápalu boje nevšímá a hledá další Nigerku kterou by mohla usmrtit. Již se bojuje dobrých 10 vteřin a tu přes vyprahlý plácek utíká zpět jedna Nigerka. Během okamžiku další a pak ještě dvě nebo tři. Víc jsem jich ustupovat nezahlédl. U vchodu do podzemí se navzájem svírala těla obou národů a ubívalo pohybů. Slabý vánek odvál feromony poplachu a vše se začalo vracet do starých klidně-pracovních pořádků. Místní dělnice odnesli všechny těla do útrob mraveniště. Hlídek u vchodu postupně ubývalo až tam zůstala jen jedna. Za nedlouho vchod minula stavitelka se stéblem a všude byl klid.

Nebo ne? Že by se o pár metrů dál psali další mravenčí dějiny?...

fcstan

pozn. autora: Nigeři – Lasius niger , Prati – Formica pratensis

 

 
Začal jsem úplně nevinně a bez dlouhodobého výhledu. Po čase jsem tomu propadl :D a nyní už nedokáži být bez těchto krásných tvorečků.