Mravenci a chov mravenců.

Vše o chovu mravenců. Fcstan.

Novinky

Ze života...

Válka mravenců.

Čas: sobota.
Místo: chodník u bodláku.
Děj: Válka na život a na smrt.
Doba trvání: do posledního života.
Na chatu jsme přijeli až v sobotu odpoledne. Jako vždy jsem šel zkontrolovat mravenčí kolonie na chodníku podle domu.
Bylo něco málo po druhé hodině odpolední. I když byl konec května, modrá obloha a rozpálený chodník  od slunce připomínaly spíše srpen a každý kdo mohl byl ukrytý ve stínu.
Na konci chodníku jsem spatřil černou řeku mravenců. První myšlenka byla "rojení". Hned po dalším kroku mi bylo jasné, že "tohle" rojení neni. To nebyla svatba. To  byla válka. Válka mravenců. Kolonie proti kolonii. Ze základů domu se hnal nepřetržitý zástup bojovnic až k bodláku na kraji chodníku, kde se je snažili zastavit příslušnice kolonie "u poslední dlaždice". Boj to byl nemilosrdný a tvrdý. Zpravidla se bojovalo taktikou "dvě na jednu". Při takovém boji neni moc šancí na vítězství menší "bránící se" kolonie. Bojovalo se u vchodů i ve vzdálených místech. Během několika hodin se již bojovalo na vrstvě mrtvých  těl.
Po sedmé hodině odpolední byla převaha bojovnic "ze základů domu" patrnější. Skupinky mravenců útočící kolonie systematicky pročesávaly bitevní pole a pátrali po polomrtvých protivnicích. Když nějakou našly ihned se na ní vrhly a společnými silami jí roztrhali na kusy. Stranou hlavnímu prostranství se svíjely bojovnice ve smrtelném sevření  útočnice druhé kolonie.
Bylo rozhodnuto. Cizí útočící bojovnice vbíhali a vybíhali z chodeb napadené kolonie bez jakéhokoliv odporu. Vrstva mrtvých těl pomalu chladla ve světle zapadajícího slunce. Ze zahrady byl slyšet zpěv kosa oznamující večerní čas klidu.
Druhý den. Všude jsou mrtvá ztuhlá těla bojovnic. Slabý větřík je  mísí s prachem a odnáší  do  okolní trávy. Všude je klid. Z částečně zavátých děr u kraje chodníku už nikdo nevylézá. Nikdo je nestráží. Nikdo; nikde. Všude jen klid. Jako  by se nic nestalo. Jako by všechno bylo stejné a neměnné, jen prázdnější a opuštěnější.
 
Začal jsem úplně nevinně a bez dlouhodobého výhledu. Po čase jsem tomu propadl :D a nyní už nedokáži být bez těchto krásných tvorečků.