Mravenci a chov mravenců.

Vše o chovu mravenců. Fcstan.

Novinky

FAQ

FAQ:

Pokud by se vám zdálo, že máte lepší odpověď na otázku nežli jakou sem uvádím já, tak mi napište a já vám jí sem připíši :)
Pokud máte další otázky. Tak mě kontaktujte a ptejte se. Pomůžete tím i ostatním. ;)

Pro zobrazení klikněte na "zobrazit celé"
Z důvodu častých otázek odpovídám zde:
"Gelové mraveniště" je vhodné pro pozorování odchycených mravenčích dělnic.
N
ení vhodné pro chov mravenců.FAQ: Když mám mladou kolonii ve zkumavce a budu jim dávat potravu. Neutečou mi ze zkumavky?

- Neutečou. Samozřejmě je zapotřebí opatrnosti a obezřetnosti, ale mladé dělnice se drží u královny a když jsou vyplašené, tak se většinou drží pospolu s královnou. Stejně tak mají na konci zkumavky u královny nejvíce pachových značek a proto se v ohrožení shluknou právě tam. Proto můžete vyndat ucpávku zkumavky a vyměnit či doplnit potravu.


FAQ: Kdy mohu kolonii vypustit ze zkumavky do formikária?

- O tomto se vede spousta diskuzí a každý chce nejraději hned. Základ k tomuto tématu je uveden v Vše o chovu. Ale i tak je tato otázka prakticky vždy znovu a znovu vyslovena. A proto ještě jednou. VŽDY je zapotřebí přizpůsobit velikost formikária k velikosti kolonie. Ať je kolonie o 10 dělnicích nebo 500. To jen pro pořádek. A kdy tedy? Takový první signál k přemístění je, když dělnice ve zkumavce začínají dorážet na ucpávku a snaží se dostat ven. Tento předpoklad je samozřejmě platný pouze v případě hojnosti potravy a vyvážených podmínek pro život.


FAQ: Jak je to s čistotou ve formikáriu? Neporostou tam plísně? Co když někde uvnitř umře dělnice?

- Většina lidí si to neuvědomuje, ale mravenci jsou velice čistotní a důslední. Neustále udržují čistotu ve všech prostorách a likvidují všechny zárodky plísní. Zároveň vynášejí všechny nečistoty a zbytky do výběhu. Záleží na tom či onom druhu jaké má zvyklosti, ale všichni neustále uklízejí. Některé druhy vše nosí ven. Jiné mohou ve formikáriu založit „skládku“ kde shromažďují všechny zbytky a nečistoty. V takovém případě i o skládku pečují. Po čase zjistíte, že i takovou skládku přestěhují a původní místo vyčistí, a nebo jí vynosí do výběhu a založí novou. Stejně tak i s mrtvými dělnicemi. Všechny bezodkladně uklidí.


FAQ: Jak se taková kolonie přemisťuje z formikária do formikária?

- o tomto tématu je prakticky vše podstatné v Vše o chovu.


FAQ: Neutečou mi dělnice z výběhu?

- Samozřejmě ano :) Proto je zapotřebí použít nějakou zábranu proti útěku. Buďto jednoduše poklop – nejlépe sklo. A nebo nějaký nejlépe ověřený způsob zábrany v podobě kluzké či odpudivé linie která zabrání úniku dělnic z výběhu. Podrobně k tomuto tématu uvedu článek v Vše o chovu a zde dopíši ve které části.

Žádné komentáře
 
Začal jsem úplně nevinně a bez dlouhodobého výhledu. Po čase jsem tomu propadl :D a nyní už nedokáži být bez těchto krásných tvorečků.