Mravenci a chov mravenců.

Vše o chovu mravenců. Fcstan.

Novinky

Formikárium

Vlastní formikárium

Materiál a nářadí:
- Ytong (přesná tvárnice),
- skleněná tabulka o velikosti zamýšleného formikária,
- nádobka na vodu jakákoli miska vhodné velikosti),
- šroubovák (nebo např. kuchyňský nůž či něco jiného čím se vám bude dobře hloubit   cestičky a komůrky do Ytongu),
- pilku,
- dále  budeme potřebovat hadičku (tloušťka dle zymýšleného druhu mravenců jako u cestiček a komůrek ve formikáriu) a mističku jako výběh. Tu je také dobré přiklopit např. sklem.
Postup dále -->
Postup: (k bodům 1 - 5 jsou ilustrační obrázky se stejným označením 1 - 5)

1) Vezmeme si kousek Ytong(u). Doporučuji ho ze strany cestiček (skla) důkladně obrousit na rovinu. Přiložené sklo na očištěnou (ofoukanou) plochu se nesmí houpat.

2) Ze spodu vzadu vyřízneme drážku která bude zasunutá do misky s vodou.

3) V horní straně vydlabeme cestičky a komůrky. O velikosti se mohu zmínit v pokračování "udělej si sám" . Obecně platí: cestičky šířkou a výškou aby prolezla královna, komůrky výškou ne víc jak dvě královny na sobě a půdorysem 2-3 královny za sebou na 2-3 královny za sebou. Nakonec provrtáme (opět stačí šroubovák) dírku (průchod) dle průměru trubičky která povede z formikária do výběhu. Event. nepřesnosti  (větší díra) doporučuji vyplnit sádrou, vatou nebo modelínou.

4) Na vytvořené očištěné (popř. opláchnuté nebo vyfoukané) dílo položíme sklo a je skoro hotovo. Pokud jste pracovali pečlivě,  pak by  sklo mělo ležet celou plochou a nemělo by se houpat.

5) Pak již zasunout formikárium do misky a nalít trochu vody. Doporučuji neudržovat misku  úplně plnou.  Ytong  by mohl být až příliš mokrý. Ale alespoň  trochu vody tam být musí. Chce to ze začátku vysledovat ;:)

6) Do vchodu zasuneme hadičku a druhý konec do boku výběhu (mistička) a pečlivě oba konce utěsníme např. vatou nebo modelínou. Výběh je dobré překrýt jinak se může velice brzy stát, že mravenci budou oběvovat svět i mimo mističku.
Časem se tu (na přání čtenářů) mohu zmínit o dalším způsobu jak zabránit útěku mravenců. (pokud je necháte, opět se vrátí, ale kdo chce aby mu mravenci lezli po celém pokoji? :D

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ytong
Sklo> Cesty> Spodní výřez> Voda>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Začal jsem úplně nevinně a bez dlouhodobého výhledu. Po čase jsem tomu propadl :D a nyní už nedokáži být bez těchto krásných tvorečků.