Mravenci a chov mravenců.

Vše o chovu mravenců. Fcstan.

Novinky

Vše k chovu 1. rok

Nový příspěvek

1) Co potřebuji než se pustím do chovu mravenců?
2) Než  si pořídím královnu.
3) Vše připraveno. Jdeme si pro královnu.
4) Máme královnu. Co s ní?
5) A co jídlo? Slyšel jsem o nějaké medovici. Čím a kdy se krmí královna?
6) Vrátíme se k chovné zkumavce a popíšeme si jí
.
7) Přišla zima. Mění se něco?

8)
Mě se zima netýká, já mám exotické mravence.

>------ Pro zobrazení článků klikněte na "zobrazit celé" ----->


1)
Nadšení, trpělivost, vytrvalost a svědomitost. To je to co každý chovatel potřebuje. Ač si to někdo neuvědomuje, mravenec je také  živočich který má své potřeby. Nejen křeček, pes, kočka či  rybičky ale i mravenec potřebuje potravu, příhodné podmínky k životu a také klid. Je pravda, že pokud budete chtít skončit s chovem   "našich" mravenců,  stačí je vypustit na zahradu  či parku, ale pokud se budete pouštět do chovu s touto myšlenkou, raději si pořiďte album  známek nebo pivních tácků.2) Nejdříve si  pořiďte vše co je zapotřebí pro skromný, ale  výborně postačující příbytek pro královnu. - - -  Jedná se o zkumavku přizpůsobenou pro počáteční chov. Výhoda je v tom, že vše máte "v jednom". Takže máte výborný přehled o vývoji. (o  zkumavce pro královnu se zmíním v dalším v dalším odkazu v "RADY A TIPY"  Také si pořiďte med. Proč a jaký  se zmíním později. - - - Pokud bude vše připraveno, pak opravdu zbývá ona vytoužená královna.


3) Možnosti získání jsou vícero. NIKDY SE NESNAŽTE KOPAT ČI ROZRÝVAT MRAVENIŠTĚ. Uškodíte mravencům, dost možná i sobě a stejně nezískáte co chcete. Jen zmaříte několikaletou celoroční práci mravenců a  jejich královny která tomu všemu dala život. Pokud je období léta (prázdniny) vyčkejte "dusného dne" bez větru (pokud nevíte kdy to je, zeptejte se rodičů nebo prarodičů ((děda s  babičkou))), vypněte PC a vydejte se do přírody. Někdy stačí jen před dům. Budete-li mít štěstí narazíte na rojící se mravence. Rojení je čas, kdy se mladé královny páří se samci a vydávají se do světa najít příhodné místo pro založení nové kolonie. Doporučuji  sbírat královny bez křídel. U  těch máte opravdu vysokou šanci, že naklade vajíčka. - - - Další možností je pořídit si královnu  od někoho kdo s tím má zkušenosti - jiný chovatel, obchod. - - - Nechcete-li  královnu kupovat, můžete se jí ještě na  konci léta pokusit najít zalezlou ve skrýších např. pod kameny.4) Výborně. Nyní královnu opatrně  vpusťte do připravené zkumavky a uzavřete. Umístěte zkumavku do tmy nebo alespoň do šera. Pokud bude na světle, zbytečně se bude královna stresovat. Samozřejmě když si jí budete  chtít prohlédnout vezmete si jí na světlo. To nevadí. Ale není dobré svítit na ní např. silnou lampičkou, baterkou či na slunci.5) Královně stačí dát 1 -2x týdně medovici. Medovici si připravíte jednoduše. Smícháte 1 díl medu a 2 - 3 díly vody. Na  kraj zkumavky (těsně  za vatu kterou  uzavíráte zkumavku) kápněte (např. špičkou špejle) kapičku o velikosti asi jako má královna hlavu. Víc ne. Pokud  jí  královna vypije, je vše v pořádku a další jí můžete dát opět za pár  dní. Pokud jí najde ale nevypije. Je také vše v pořádku. Nemá hlad. Vysušte  zbytek kapičky špičkou papírového kapesníku a uzavřete zkumavku.Pokud jí nenajde a nevypije. Také nevadí. Vysušte kapičku kapesníkem a uzavřete. Další krmení lze zkusit za pár dní. Mladé královny někdy nepijí několik týdnů. Jsou vykrmené z rodného mraveniště.

6) Vezmeme přiměřeně velkou zkumavku k velikosti královny. Větší nevadí. V menší se královna špatně otáčí.
- Nalijeme do půlky vodu. Může být převařená.
- Nasuneme kuličku z vaty tak, aby voda prosákla až na konec vaty. Nesmí udělat loužičku za vatou. (nikdy nepoužívejte buničitou (lékařskou vatu)) ta  vám za čas zplesniví. Nejlepší je umělá vata.
- Připravíme si další kuličku vaty. Vpustíme královnu a vchod ucpeme připravenou vatou.
A to je vše. Uvnitř je  vlhko a pokud bude v teple, můžete se těšit na vajíčka.

Pokud nevíte kde sehnat zkumavku či vatu, oboje najdete v mé nabídce.7) V zimním období je zapotřebí zajistit středoevropským (severským) druhům odpočinek v podobě hibernace. Ač se to může zdát složité a pracné ve skutečnosti jde o jednoduchý úkon, při kterém bude největší prací přesvědčit ostatní spolubydlící, aby uvolnili kousek v ledničce. Ano. Mravenci budou odpočívat v lednici. Pro hibernaci je to ideální místo. Je zde potřebná vlhkost a teplota kolem 4 st.C. Stačí tedy vzít zkumavku či formikárium a dát ho na 2 – 3 dny do místnosti kde je nižší teplota než byla běžná chovná. Pokud tuto možnost nemáte, pak zkumavku zabalte do hadru a vložte do lednice rovnou. Díky zabalení prochladne pomaleji. Druhý den jí můžete vybalit a nechat v lednici. U zkumavky je vhodné, když bude zabalená v alobalu, aby odpočívající mravence nerušilo světlo které se rozsvítí při otevření lednice. - - - V lednici by měli zůstat odpočívat 2-3 měsíce. - - - Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu a případné přikrmení. Lasius sp. se nemusí dokrmovat, ale např. Myrmica sp. ano.


8) Ne vždy je toto tvrzení pravdou. Pokud máte druh, který se vyskytuje v jižní Evropě a severní Africe (a pod.) Je zapotřebí i těmto mravencům zajistit odpočinek pro načerpání nových sil do nového roku. U těchto druhů postačí snížit teplotu na 15 – 20st.C. A nechat je tak alespoň po 2 měsíce. Nezapomeňte, že se nejedná o hibernaci, ale pouze o období klidu. Tudíž o ně musíte pečovat jako v období aktivity.


Další informace najdete v pokračování v "Vše k chovu 2.rok"


 


 
Začal jsem úplně nevinně a bez dlouhodobého výhledu. Po čase jsem tomu propadl :D a nyní už nedokáži být bez těchto krásných tvorečků.