Mravenci a chov mravenců.

Vše o chovu mravenců. Fcstan.

Novinky

Vše k chovu 2. rok

Nový příspěvek

9) Odzimování.
10) Jarní rozjezd.
11) Nové formikárium
12) Nové formikárium - komůrky

>------ Pro zobrazení článků klikněte na "zobrazit celé" ----->

9) Odzimování.

Máte kolonii zazimovanou 2 a více měsíců a již se nemůžete dočkat odzimování? V tom případě doporučuji vyčkat ještě několik minut než si před vlastním úkonem "odzimování" přečtete tento článek. Leckomu ušetří zklamání, nervy i peníze.

Může se to zdát jednoduché. „Vyndám zkumavku (formikárium) s mravenci ven a je to.“ Ovšem pozor. Pouhé vyndání a položení na poličku kde mravenci byli na podzim nestačí. Vlastně. Stačilo by. Ale je zde velké nebezpečí, které nelze opomenout a pak ještě přichází v úvahu vhodný okamžik k přestěhování do nové čisté zkumavky. Pokud jsou ve formikáriu a mají dostatek místa, pak stěhování samozřejmě není zapotřebí.

Jaké že to hrozí nebezpečí? Když vyndáte zkumavku z lednice a položíte jí do tepla, během několika okamžiků se začne uvnitř rosit a za několik minut může být zkáza až totální a nezvratná. Ač mravenci vydrží velice dlouho pod vodou, tak tito právě vyndaní a skoro nechybní tvorečkové se utopí velice snadno. Stejně tak dopadne i královna a potomstvo. U formikárií takové nebezpečí je poměrně malé. Přesto bych ho nepodceňoval a doporučuji formikárium přesunout na několik hodin z lednice do nejchladnější místnosti (samozřejmě teplejší než 4st.C. v lednici) a postupně teplotu zvyšovat. Pokud bude po několik hodin např. v 15-20 st.C. , pak ho lze umístit rovnou do pokojové teploty. Samozřejmě pokud bude stanoviště v oblasti „nad topením“ pak je zapotřebí postupného zvykání.

Zpět ke zkumavce. Tam je to poněkud složitější. Nejlepší je přesunout kolonii do čisté chovné zkumavky (již teplé) ihned po vytažení z lednice. Doporučuji toto provádět v chladu neboť k zamlžení zkumavky dochází velice rychle a mravenečkům také stačí okamžik k nastartování do vyšší rychlosti :) V chladu. Tím se rozumí teplota o něco vyšší nebo stejná než v lednici. Pokud toho nelze dosáhnout, pak je tu druhá možnost. Přestěhovat je až „se rozehřejí stejně jako v létě.

V tom případě je ovšem zapotřebí postupné oteplování OTEVŘENÉ zkumavky. Nejlepší je ihned po vytažení zkumavky z lednice vytáhnout „zátku“ z vaty a tím zkumavku otevřít a vložit jí do nádoby z které mravenci nemohou utéct a postupně oteplovat. Viz text. Také je možné vložit malý kousek např. papírového kapesníku nebo ubrousku do zkumavky jako „kobereček“ aby si event. na něj mohli mravenci v případě orosení vlézt a event. přenést potomstvo.

Snad jsem srozumitelně popsal a vysvětlil to nejdůležitější kolem odzimování.

Za nedlouho zde uvedu článek k „jarnímu vývoji a péči o kolonie“.


10) Jarní rozjezd.

Výhodou u mravenců po odzimování je velice rychlé obnovení činnosti a dalšího rozvoje. Pokud se vydaří přezimování, tak ztráty jsou minimální a ihned po oteplení začíná plný ruch a péče o potomstvo. Obnovují a čistí se chodby a komůrky.
Proto od prvních momentů můžete krmit stejně tak jako loni. Pravidelně nabídněte medovici a hmyz. V případě hmyzu nezapomeňte, že se velice brzy kazí. Pokud ho mravenci nezatáhnou do mraveniště, tak ho pravidelně kontrolujte a po dvou dnech vyměňte za nový. Teplotu můžete udržovat od běžné pokojové až po vyšší letní teploty. Pokud máte obavy z poklesu teplot např. přes noc, tak vás mohu uklidnit. Nedělejte si s tím starosti. Běžné druhy mravenců to snášejí bez problémů.


11) Nové formikárium.

S novou sezónou přicházejí nové radosti spojené i se starostmi. Dříve či později se objeví základní a nevyhnutelná starost. Kolonie vyroste a bude zapotřebí postavit formikárium. Každý chovatel má své „oblíbené“ styly a postupy. Základ zůstává stejný. Do vhodného materiálu vytvořit systém chodeb a propojit to s arénou (výběhem). To vše tak, aby se zajistily základní pdmínky pro přežití obyvatel.

Všechny varuji před stavbou formikária dříve, než bude jasné pro který druh bude určený. Takové formikárium může být začátkem konce pro vaší kolonii. Vytvořením nevhodné velikosti, tvarem a způsobem propojení, rozsáhlostí chodeb a komůrek a popř. nevhodným propojením s výběhem může dojít k zmatení obyvatel a tím k snížení aktivity, počtu dělnic a mnohdy i k úplnému zániku kolonie.

Dnes se budeme věnovat tvorbě komůrek a propojovacích cestiček mezi nimi.

Obecně kolem velikosti je mnoho diskuzí. Jáá budu vycházet jak z odborné literatury tak z vlastní zkušenosti. Vždy se vychází z přirozených podmínek.:

Velikost (šířka - průměr) komůrek by měla odpovídat x násobku délky královny.

Velice aktivní druhy: 1,5x – 5x (malé 3x – 5x) (velké 1,5x - 3x)

Méně aktivní druhy: 2x – 3x (malé 2x - 3x) velké (2x)

Hloubka komůrek je postačující na max. 2x výšky královny. Extrémní výšku komůrek mravenci nevyužijí. Postačující je taková velikost, aby se mohla královna postavit na zadní a stočit pod sebe zadeček.

Šířka spojovacích chodeb musí být taková, aby prolezla královna a jedna dělnice vedle sebe.

Hloubka chodeb může být stejná se šířkou.

Obecně platí, že chodby blíže k východu jsou širší oproti chodbičkám nejhlouběji v mraveništi. Ale jen o trochu. Vchod by měl být tak široký, aby bez problému prošla královna. (Tedy asi jako chodba.)

Množství komůrek a velikost labyrintu je velice závislé na množství dělnic event. na velikosti kolonie. Vždy platí pravidlo lepší méně než více.

Uvedu zde jednoduchý vzorec, podle kterého je dobré se orientovat. Vychází z výše uvedených velikostí.

Královna se nepočítá.

Chodba – 1 dělnice na každý desetinásobek délky dělnice.

Komůrka – na každou komůrku počítejte 2 dělnice na každýnásobek.
(pětinásobek velikosti královny = 10 dělnic)

Z toho vyplývá. Pokud máte kolonii o deseti dělnicích, je to kolonie tak akorát na jednu velkou nebo dvě střední komůrky.

Tipy na komůrky, cestičky a čeho se vyvarovat již brzy.


11) Nové formikárium - komůrky

Komůrky a celý systém chodeb by měl mýt přirozený tvar. Každý druh má trochu (některé hodně) odlišné zvyky jak mají uspořádané chodby a komůrky. Ovšem pro spokojený život našich malých spoluobyvatel bude stačit několik základních pravidel.

Chodba u vchodu by měla být nejširší. Měla by být dokonce širší než samotný vchod. Pokud stavíme formikárium pro vellkou kolonii je výhodné v této vchodové části vytvořit buďto zešířenou část a nebo i slepé odbočky s komůrkami. V těchto částech u vchodu odpočívají dělnice, které nemají co na práci a čekají až budou vystřídány a nebo povolány na obranu či na pomoc se zásobováním. Obr.1 a obr.2.

Všechny rohy by měly být zaoblené. Obr. 3 a obr 4. Zároveň je důležité, aby nevznikaly dlouhé slepé úseky. Všechny části by měly být průchozí nebo přístupné z více míst. U jedné boční komůrky to nevadí. Ale dvě a více komůrek za sebou ve slepém ramenu se stanou zbytečně nevyužitým prostorem.

Vždy se snažte dodržovat klasické stromové rozvětvení chodeb.

.


 
Začal jsem úplně nevinně a bez dlouhodobého výhledu. Po čase jsem tomu propadl :D a nyní už nedokáži být bez těchto krásných tvorečků.