Mravenci a chov mravenců.

Vše o chovu mravenců. Fcstan.

Novinky

Vystřihovánky - recenze - úvod

Na této stránce bych chtěl recenzovat papírové vystřihovánky, které prošli a doufám ještě projdou přes mé ruce.

Na internetu se dá najít mnoho "free" modelů, kopií a scanů stovek placených sešitů. I fora o papírových modelech a některá i s "profesionálními výtvory" které zaslouží smeknutí a hluboký úklon.
Nechci dělat další klon takových webů. Rád bych zde vytvořil něco jiného.
Skoro vždy u reklamy na vystřihovánku jsou fotky již sestaveného modelu. Ovšem běžná realita nebývá tak jednoznačná jako onen nafocený model.

Nás "lepičů" pomalu ubývá stejně jako mladých rekrutů. Stejná tendence je u i dobrých vystřihovánek. Neboť dobrá neznamená složitá ani jednoduchá ba ani velká či malá.
Dobrá vystřihovánka. To je první co by vás mělo napadnout po odložení nůžek, zavření lepidla a pohledu na hotový model.
Každý díl by měl pasovat, čísla dílů souhlasit, nákres a návod jasný srozumitelný a dostatečně jednoduchý pro rychlou orientaci.
A právě takové vystřihovánky jsou tím pravým pokladem.

Vystřihovánky lepím dlouhá léta. Nikdy to nebyla nejvyšší liga a nikdy jsem se o to přímo nesnažil. Lepím pro radost a pocit z co nejlépe provedeného modelu. Při každém dílku se snažím, aby byl dokonalejší s přesnějším provedením. Postupem času jsem prošel mnoho způsobů lepení, zpracování, retušování. Některé jsem si osvojil jiné jsem nahradil dalšími. Některé zde také uvedu.
Mým motem vždy bylo: "Postavit papírovou vystřihovánku co nejlépe, ale musí z ní být na první pohled cítit papírový model."

 
Začal jsem úplně nevinně a bez dlouhodobého výhledu. Po čase jsem tomu propadl :D a nyní už nedokáži být bez těchto krásných tvorečků.